Podprahové satanské zprávy ve vašich oblíbených písních?

10. dubna 2008 v 8:46 | šídláks |  Kaše
Koluje určitá zvěst, ne nepodobná té o mimozemšťanech v Roswellu nebo o žijícím Elvisovi, jež říká, že v mnoha, především rockových, písních se při puštění pozpátku nachází vzkazy nabádající k braní drog či uctívání Satana. Tyto vzkazy na nás pak podprahově působí a manipulují námi. Rozhodl jsem se, že zjistím, kde je pravda.
V roce 1982 vystoupil v americkém rádiu prominentní baptistický kněz s obviněním, že píseň "Stairway to Heaven" skupiny Led Zeppelin obsahuje podprahová satanská sdělení. K této teorii se posléze připojili i další kněží, kteří navíc poskytli i proklamovaný text, jenž je prý slyšet, když se určitá pasáž písně pustí pozpátku. Existuje několik verzí inkriminovaného textu, nejznámější je pravděpodobně tato:
Oh here's to my sweet Satan.
The one whose little path would make me sad, whose power is Satan.
He will give those with him 666.*
There was a little toolshed where he made us suffer, sad Satan.
*Já tam tedy slyším sin, sin, sin- pozn. Godfrey
Sami Led Zeppelin tuto aféru ignorovali. Dlouhou dobu jediné vyjádření pocházelo od Swan Song Records, jejich produkční společnosti, které znělo: ,,Naše desky se točí jen jedním směrem-dopředu." Robert Plant se k těmto obviněním vyjádřil při jednom interview:"Moc mě to mrzí, protože 'Stairway to Heaven' byla psána jen s těmi nejlepšími úmysly a nahrávání pozpátku a tajné zprávy na konci rozhodně není moje představa o dělání hudby." Velké množství lidí však skutečně této satanské zprávě uvěřilo, jak je ostatně vidět.
Musím potvrdit, že daná zpráva se v písni skutečně "objevuje". S pomocí Záznamu zvuku © jsem se pokoušel dokonce danou část přezpívat a poté pustit pozpátku. I přes můj chatrný pěvecký výkon se satanská zpráva opět objevila. Ačkoliv mne toto dosti nalomilo, myslel jsem si, že se jedná jen o náhodu, neboť jsem nevěřil, že je lidský mozek schopen vnímat určité sdělení klasicky a zároveň podvědomě pozpátku. Rozhodl jsem se tedy zjistit o vnímání řeči pozpátku více.
Narazil jsem na stránku http://www.reversespeech.com/home.htm, kterou vede jakýsi David John Oates, "objevitel reverse speech" (tedy řeči pozpátku). Prohlašuje zde, že existují dva módy řeči, a sice dopředu a pozpátku. Pozpátku (Covert mode) se lidé vyjadřují podvědomě, tuto řeč uslyšíme, když pustíme normální promluvu pozpátku. Oates ji nazývá ,,řečí pravdy", protože jí vyjadřujeme věci zakotvené v našem nevědomí. Díky ní bude prý najisto možno poznat, kdy člověk mluví pravdu a kdy lže. Pokud říká normální řečí lež, pozpátku se zjeví skutečný stav věcí. Oates to nazývá ultimátním detektorem lži, revolucí v odhalování pravdy. Vypadá to, že Oates není jen horlivým zastáncem své teorie, ale také zdatným obchodníkem. Na stránce totiž nabízí různé přehrávače hrající pozpátku, ,,Reverse speech" trika, podepsané kopie své knížky či různé tréninkové kurzy, na nichž si lidé mohou osvojit poznatky vedoucí k rozpoznání řeči pozpátku a identifikování pravdy v ní.
Avšak na stránce časopisu Sceptical Inquirer jsem našel velice kritický a odmítavý (překvapivě) postoj k celému fenoménu ,,Reverse Speech". Narozdíl od Oatese autoři článku (Tom Byrne a Matthew Normand) předkládají pravé důkazy dosti popírající celou tuto myšlenku. Například známý americký psycholog (behaviorista) B.F. Skinner podnikl experiment, při kterém využil přístroj nazvaný ,,verbal summator". Tato pomůcka se skládala z přehrávače, na němž byly zaznamenány různé hlásky seskupené tak, aby nepřipomínaly žádnou fonetickou skupinu, tedy aby netvořily části řeči. Hlásky byly rovněž uspořádány do šablon, které připomínaly intonací běžnou lidskou komunikaci. Zkoumané osoby, jimž byla páska puštěna, tvrdily, že slyšely určitá slova či určité věty, ačkoliv nic takového neexistovalo. Osoby si totiž do zvuků, které slyšely, projektovaly vlastní myšlenky a představy, tedy slyšely slova, která tam nebyla. Autoři rovněž popírají Oatesovu domněnku, že levá hemisféra mozku zpracovává řeč normální a pravá řeč pozpátku, protože k ní nepředkládá žádné důkazy, ale prezentuje ji prostě jako fakt. Navíc podle výzkumů z 60. let bylo zjištěno, že řeč běžnou i řeč pozpátku vnímá levá hemisféra.
Vypadá to tedy, že základem celého principu slyšení zpráv pozpátku je vlastní projekce, kdy lidé věci slyší, protože je tan ,,chtějí" slyšet. Stejně tak by se dala vysvětlit i "záhada" satanského vzkazu v Stairway to Heaven. Fyzik Simon Singh provedl experiment, z něhož vyplývá, že satanské věty v písni puštěné pozpátku slyšeli jen ti lidé, kteří s nimi byli předtím seznámeni.
Zdroje:
Tento a další články na ksinan.blog.respekt.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jak pak se Vám líbí novej dyzajn?Hlasujte kliknutím!

Di doprdele s dyzajnem! 22.7% (10)
Di doprdele s dyzajnem i s tvym blogem! 11.4% (5)
Miluju tě! 18.2% (8)
Máš nádherný blogísek! 11.4% (5)
Co to je dizajn? 15.9% (7)
Ani jedno ale stejně mě sereš! 20.5% (9)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama