Protentokrát o vtipech

18. prosince 2007 v 16:12 | šídlaks |  Co nás překvapilo
Představte si situaci: nacistická okupace, jednoho souseda vám právě zašilo gestapo, protože venčil psa moc pozdě, druhého zastřelili jelikož choval rasově nečistou černou kočku a Beneš v rádiu nezní ani z poloviny tak přesvědčivě jako ten magor Moravec. Jenže pořád jste lidi, takže revoluci můžete s mladým Ranným odložit na neurčito a balit holky, nebo se můžete smát. A že je to hořký a krutý smích? No a co? I ten je důkazem toho, že ještě pořád žijete a pořád ještě můžete věřit, že i po dlouhé noci plné nožů přijde ráno. Ale dost květnatých metafor a raději se přiznejte:
Ne, ten vykolejený vlak mě heute nezajímat, přiznejte se raději k tomuhle- kolik z vás pochopilo vtípek z nadpisu? Kolik z vás ví, že se neříká zlodějna, ale Protektorát, a že se neříká Protektorát, ale protentokrát?
Doba nacistické okupace byla krutá a šílená, ale také absurdní. Stačí je připomenout, že Hendrich dal jako jeden z prvních rozkazů ve funkci zastupujícího říšského protektora snést z Rudolfina sochu Mendelssohna (chudák měl židovskou krev) a tento rozkaz dostala k vykonání pražská židovská obec - jenže ani jeden Žid z těch, kteří k tomu byli určení nebyl schopen onu sochu poznat a tak se řídili podle ´židovských´ nosů. Že to nebyl Mendelssohn, koho snesli asi netřeba dodávat.A jistě, tahle absurdita páchne krchovem, ale o to tu nejde. Jde o to, že nakonec je to právě smích a schopnost vnímat tyto a podobné absurdity i tváří tvář smrti tím, co nás odlišuje od zvířat.
Ono, samozřejmě, vždy se najdou lidé kteří vám budou tvrdit, že vtipkovat o některých věcech je neslušné a prostě zlé, ale klid, to je absolutní blbost, jak by vám dosvědčili lidé, kteří prošli koncentráky a vědí, že i tam se smálo, že i tam se vydávali časopisy s pravidelnou humoristickou přílohou. Koneckonců, to vám bylo tak, v Čechách se zas jednou popravovalo až už zbyli jen dva Češi a těm to ze zastřelení změnili na oběšení. Máme to dobrý, obrátil se jeden na druhého, už jim dochází střelivo.
Je samozřejmě otázkou etiky, kdy a komu takové vtipy vyprávět, ale nesmíme je zavrhovat jen tak, protože mají svůj důvod a pamatujte: kdo se směje naposled, ten se směje nejlépe.
Z doby Protektorátu existuje celá řada vtipů, které se nezastaví opravdu před ničím a já měl asi před půl rokem to štěstí, že se mi dostala do ruky knížečka z roku 1945, která tyto vtipy shromáždila a chronologicky uspořádala.
Ta knížečka je svého druhu poklad - nejenže obsahuje vtipy, za které by v jakékoli české televizi prodali duši i vlastní sekretářku, ale navíc je - nelekejte se prosím - i cenným historickým pramenem (což se mi před zkouškou z moderních dějin bude zbaběle hodit). Historickým pramenem je totiž vše, jak nám opakovaně vysvětlovali a ukazovali na mojí alma mater, až jsme to nakonec pochopili a dokonce i začali využívat.
Na těchto vtipech můžete krásně ukázat, jak se vyvíjela válka, jak se lidé dívali na různé události, na propagandu a představitele okupační moci (Hitler a spol. začínali jako šašci, Hácha byl moudrým dědečkem, který se nakonec vždycky smál naposledy apod.). Ale také se ukazuje, jak jsou určité procesy a způsoby myšlení univerzální a věčné - pamatujete se např. na vtip, ve kterém ježíš opakovaně říká Paroubkovi ´máš štěstí´ ? Tak přesně to samé se vyprávělo o Hitlerovi. A v letadle havarujícím na neznámém ostrově nebyli vždy jen Klaus a Zeman, natož Jack, Kate a ti Druzí. Můžete si prostě s těmi vtipy hrát a to na nekonečně mnoho způsobů.
A navíc je to zábavná forma poznání, kde se naučíte celou řadu dobových souvislostí a kulturních i společenských zajímavostí. Ale abych jen neplácal do čisté vody.
Mnichov a jak to bylo dál
´Děti´, pravil učitel, ´zítra si přineste koloběžky a uděláme si výlet kolem Republiky!´ V tom se přihlásí Pepíček a zeptá se: ´A co budeme prosím dělat odpoledne?´
A už je tady máme
Zavolal si takhle jednou Hitler státního presidenta a říká: ´Podívaj, Hácha, přijedu do prahy, ale to ti povídám! Chci tam růže a plný náměstí a v krojích a uniformách a všichni budou volat sláva! Rozuměj?!´
´No, ale to bude těžký´ povídá Hácha. ´My Češi na takové vítání moc nejsme…´
´Ne, Hácha, jak jsem řekl, tak to bude!´
No a opravdu, když Hitler přijel do Prahy, všude plno, všude kroje a uniformy a růže kokardy a pentle a muziky a slávy až na nebesa a tak je Hitler spokojený a ptá se Háchy, jak to vlastně dokázal.
´Jednoduše, mein fuhrer, řekl jsem jim, že přijede Beneš.´
To chtěl takhle Hitler vyjednávat s Vatikánem, tak tam poslal jednoho diplomata a nic. Poslal druhého a papež pořád nic. Tak tam poslal maršála Heřmana a za chvilku dostal telegram: VATIKAN HORI - stop - PAPEZ MRTEV - stop - SVATY OTEC HERMANN GORING - stop.
Víš jak se italsky řekne Protektorát?
???
Grando vyžírando.
Víš proč nám na ty tři roky zavřeli vysoké školy?
???
Aby měli Němci šanci nás v kultuře dohnat.
Vyserte se na feniky, Beneš jede z Ameriky.
To tak jeden herec přišel na jeviště a měl s sebou tři prasátka a jedno velké prase. Ukazuje na ně a říká: ´to jsou tři malá prasátka a tohle je jejich vůdce´.
No a hned za to šel sedět a dostal měsíc. A když se vrátil, přivedl ta prasátka a prase zas a povídá: ´Tohle jsou tři malá prasátka a víte, co je tohle?´
´To je jejich vůdce!´křičeli lidi, ale herec zavrtěl hlavou:
´Ne, kdepak, tohle je ta svině, kvůli který jsem měsíc seděl!´
Tak se prý jedná v Londýně o míru!
???
No jo! Hitlerovi na rakev!
Tak Hitler si pozval do Berlína Gándhího!
A proč?
Aby naučil Němce hladovět…
Židi chtěli zničit Německo, ale Vůdce je předešel.
ZPRÁVY VRCHNÍHO VELITELSTVÍ BRANNÉ MOCI O DOBÝVÁNÍ STALINGRADU:
PONDĚLÍ: Dobyli jsme předsíni.
ÚTERÝ: Obsadili jsme kuchyni.
STŘEDA: Naše statečná vojska dobyla ztečí ložnice.
ČTVRTEK: Prudkým protiútokem jsme se zmocnili spíže.
PÁTEK: Mocným náporem jsme pronikli do kuchyně. Budou-li boje takto pokračovat dál, jsme do neděle v hajzlu.
Který národ je nejagrárnější?
???
Němci, s jedním volem zorali celou Evropu.
Víte jaký je rozdíl mezi budíkem a Rommelem?
Der Wecker macht Tik-Tak und geht vor. Rommel macht Taktik und geht zuruck.
Rommel, to je lev pouště.
Proč?
Protože tam zařve.
To tak vedli jednoho Čecha na popravu a ptají se ho, jestli chce ještě něco říct.
´Jen to, že budu mrtvej o něco dýl, než vy…´
Víte co by se stalo, kdyby měl Napoleon takovýho ministra propagandy jako Hitler?
???
No to by Francouzi ještě pořád nevěděli, že to tam projeli.
Nejkratší německý vtip na dvě slova?
Sieg Heil!
Pepíčku, pročpak se hezky neučíš německy?
Když oni prej budou Němci bojovat do posledního muže, tak s kým bych si pak povídal?
SA - Sibirien aspiranten
SS - Sibirien sicher
Optimisti tvrdí, že o velikonocích bude v Praze husa za 30 rublů.
Pesimisti tvrdí, že za 50.

Už se to blíží!

V Praze vypsali nábor do NSDAP. V podmínkách byly dva důležité odstavce:
První: kdo přivede pět nových členů, bude vyškrtnut ze seznamu pražské NSDAP
Druhý: kdo přivede deset nových členů, dostane potvrzení, že tam vůbec nikdy nebyl.
Tak, to byly tedy vtipy z doby neveselé, doufám, že se vám malá ochutnávka líbila a prosvětlila všední den. Pokud chcete víc, jak by se vás zeptali v Hvězdné pěchotě, stačí když si seženete knížečku Hlas lidu. Vyšla v nakladatelství práce v roce 1945. Hodně štěstí!

Pozor!!!

A pro soutěživé! Když jsem psal, že se z těchto vtipů dá ledasco naučit, mám tu tři speciální qízy. Lehký, střední a obtížný. Napište, na jaké skutečnosti, nebo skutečnostech jsou tyto vtipy založeny a odpovědi pošlete na mail pana Augusta. Ze správných odpovědí vybereme jednoho a toho odměníme! Soutěží se o trilogii GTA, takže s chutí do soutěže!
SOUTĚŽNÍ VTIPY
Přišla domu ze školy nejmladší dcerka XY a maminka se jí hned ptá, co bylo ve škole.
´Ale, učitel nám vypravoval a také říkal, že lež má krátké nohy!´
´Pst! To doma neříkej, to by musel tatínek chodit po prdeli!!!!´
- čí byla ona dcerka? Jméno i funkci prosím!
Zavolal si Adolf telefonem Benita:
´Benito, jseš už v Athénách?´
´Tady není slyšet, musíš víc nahlas!´
´Seš už v Athénách?´
´Čoveče, tady fakt není slyšet.´
´Hergot! Jestli jsi už v Athénách?!´
´Poslechni, Adolf, fakt je tady strašně špatně slyšet, , to mluvíš z Londýna?´
- tak tohle je jednoduché, co je tu vtipné?
Jeden žid jel vzadu ve vlečňáku a byla mu tam zima, tak se zvedl a šel do předního vozu. Tam ho uviděl německý voják a hned šel za průvodčím, že s tím se něco musí udělat. Tak jde průvodčí za židem a povídá.
´Mezi náma, pane, je to dobrý, mezi náma, je to dokonce hodně dobrý, ale tak dobrý, aby jste seděl tady vpředu to teda ještě není!´
- tohle je těžší, jsou zde totiž dvě skutečnosti, které je třeba znát, ale my vám věříme!

Zdroj:www.splat.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 honzoj honzoj | Web | 22. května 2008 v 12:21 | Reagovat

No pokud se nepletu, tak první je o Pepíčkovi Goebbelsovým, druhý se vztahuje k Adolfově touze dobýt Albion a třetí? Schwer zu sagen... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama