Neonacisté neprošli!

12. listopadu 2007 v 11:47 |  Kde jsme neb(l)yli
Projev 10.11.
To, že se dnes při své provokaci neonacisté setkali s přímým a aktivním odporem lidí v ulicích, je dobrá zpráva. Každý, kdo dnes obětoval volné odpoledne a rozhodl se přímo vystoupit prosti neonacistům, udělal správnou věc. Poslechl hlas svého svědomí, rozhodl se nespoléhat na jiné a přišel se sám postavit za svůj prostor, za svůj svět.
Teď společně bráníme ulice židovského města před neonacistickou provokací. Dobře víme, kam takové provokace vedou. Dnes neonacisté projdou židovským městem s transparenty a pokud se nesetkají s odporem, zítra přijdou s pochodněmi a pozítří se zápalnými lahvemi.
Ale neonacisté nepochodují pouze jednou za pár let ulicemi židovského města. Od roku 1989 organizují své pochody, pořádají koncerty, z jejichž výtěžků podporují vězněné násilníky, útočí na lidi odlišného politického přesvědčení, národnosti, barvy kůže, minoritních sexuální orientací nebo příslušníky a příslušnice alternativních kulturních proudů. Od roku 1989 v České republice neonacisté zavraždili dvacet lidí.
Tak jako dnes, pochodují například každý rok ulicemi východočeských Svitav, kde jeden z jejich řad před pár lety zavraždil Roma Ottu Absolona. A pravidelně mašírují ulicemi dalších měst. S jediným cílem: ukázat svou sílu, zastrašit odpůrce a povzbudit svou nenávist.
Tyto pochody se ale s masovým odporem veřejnosti a politiků nesetkávají. Nevyjadřuje se k nim prezident, ani proti nim nechodí protestovat politici. Z protestů proti těmto akcím neonacistů se nedá tak lacino vytřískat politický kapitál. To ovšem neznamená, že by byly méně nebezpečné. Možná naopak.
Dobře víme, že neonacisté nezmizí sami od sebe. Víme, že svůj prostor a své ulice si musíme pohlídat sami. Policisté a politici nám dnes možná na oko pomohou, pokud je v okolí dostatek televizních kamer. Jednou za rok. Ale po zbytek roku, v šeru mediálního nezájmu, bují neonacistické aktivity jako rakovina.
Proto vznikla Antifašistická akce. Tak, jako dnes bráníme svůj životní prostor, bráníme jej i jindy. Stavíme se proti pochodům neonacistů, ať zrovna zamíří do židovského města, romské čtvrti nebo na náměstí. Řídíme se heslem: žádný prostor pro fašisty.
Dnes nás jsou v ulicích stovky. Jindy nás jsou třeba jen desítky. Vždy ale děláme stejnou věc: aktivně se stavíme proti neonacistům. Dnes jsou média i politická reprezentace na naší straně: aktivní odpor proti neonacistickému pochodu je vychvalován ze všech stran. Většinou je to ale jinak. Pokud aktivně vystoupíme proti neonacistům tak jako dnes, dostaneme v médiích nálepků stejných extremistů, jako jsou neonacisté.
Kdyby zítra v novinách vyšel článek o tom, jak se v židovském městě střetly dva tábory extremistů, bylo by to k smíchu. Jindy, v navlas podobné situaci, se nad tím nikdo nepozastaví... Odpor proti neonacismu, byť za použití násilí, není extremismem. Nejsme násilníci, ale pokud není jiné cesty, nesložíme ruce do klína a budeme bojovat.
Chceme ulice bez neonacistů. Chceme ulice, kde nebude nikdo napadán kvůli barvě kůže, sexuální orientaci nebo kulturním preferencím. Dnes bráníme židovské město. Za týden můžeme stát v ulicích Otrokovic, Přerova, Berouna, Kladna nebo v ulicích kteréhokoliv dalšího města, které si neonacisté vyberou jako pódium pro hlásání své zvrhlé ideologie. Jsme Antifašistická akce.
Zdroj:www.antifa.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Sympatizujete s neonacisty?

Ne
Ano

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama